І.4. Якість води

Вода – джерело життя. Якість води – поєднання хімічного і біологічного складу та фізичних властивостей води, яке зумовлює її придатність для певних видів використання. Вживання неякісної питної води загрожує важкими наслідками для здоров’я людини

 Якість води можна оцінювати як об’єктивно – щодо відповідності встановленим нормативам (фізичним, хімічним, біологічним), так і суб’єктивно. Звичайно, думка споживача не замінить об’єктивного дослідження. Хоча з деякими показниками якості, здебільшого фізичними, а то й хімічними, можна визначитися навіть у домашніх умовах, як кажуть, неозброєним оком. Наприклад, непрозора, каламутна вода або вода із нехарактерним запахом чи смаком, осад чи накип можуть дійсно бути ознаками відхилення стандартів цієї води від установлених норм.
Вимоги до якості питної води встановлено Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-400-10).
Дослідження якості води здійснюється в спеціальних лабораторіях.
Воду з підземних джерел, якість якої за всіма показниками відповідає вимогам, можна подавати безпосередньо в систему господарськопитного водопостачання без очищення та знезараження.
Якщо ж бактеріологічні показники сумнівні, то воду з таких джерел потрібно знезаражувати. Для приведення хімічних показників води відповідно до стандартів також існують спеціальні технології.
Детальніше про засоби знезараження та очистки води див. у Розділі І.9
Як правило, вода із свердловин відповідає стандартам якості. Принаймні у партнерських громадах DESPRO* більше ніж у половині (54,8%) сіл стандартам якості відповідають усі 100% проб води. У 7 громадах ця величина коливалася від 75 до 100%. Жодна проба води не відповідала стандартам якості лише в одному селі з усіх досліджених.
Дослідження проводилося у 33 громадах АРК, Вінницької та Сумської областей у 2012 році
Якість води потребує постійного контролю. Зазвичай проби відбирають два рази на рік. За необхідності це робиться частіше. Варто зазначити, що якість води, яку отримує кінцевий споживач, не завжди залежить лише від природних факторів.
Детальніше про облаштування зон санітарної охорони див. у Розділі I.10
На якість води у водопроводі впливає також стан охорони джерела водопостачання, рівень його захисту від можливого забруднення ззовні, зокрема облаштування санітарно-захисної зони.
Важливим, хоча і непрямим чинником забезпечення якості води є утримання системи водопостачання у належному стані.
Детальніше про утримання та обслуговування див. у Частині ІІІ
Актуальним є застосування технологій, які дозволяють доочищати водопровідну воду від домішок за рахунок використання сучасних екологічних методів – окиснення, сорбції та знезараження ультрафіолетовим випромінюванням. 
На сьогодні реалізація споживачам питної води з відхиленням від вимог стандарту здійснюється відповідно до тимчасових дозволів, виданих Держспоживстандартом на підставі висновків державної санітарно-гігієнічної експертизи. 
Експертизу виконує Інститут гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзєєва (м. Київ).
← Назад    Далі →