І.2. Чи вистачить води у джерелі?

Відповідь на це запитання залежить від двох показників: 

1) продуктивності джерела; 

2) необхідного для споживання об’єму води. 

Як дізнатися про продуктивність джерела? 

Вхідні умови в кожній громаді різні. Розглянемо два характерні випадки: 

1) коли джерело (чи джерела) є в наявності; 

2) коли джерела немає. 

У разі наявності джерела важливо віднайти інформацію про його технічні характеристики. Зазвичай для свердловини така інформація міститься у паспорті – документі, що був виданий при введенні свердловини в експлуатацію. У паспорті вказано дебіт свердловини (об’єм води за одиницю часу, як правило, у м3/год.). Часто трапляються законсервовані свердловини, тож для таких об’єктів вивчення наявної документації до того, як відкривати свердловину, є вкрай важливим. Визначити продуктивність працюючої (чи існуючої, але непрацюючої) свердловини можна за допомогою спеціального обладнання (наприклад, переносного ультразвукового витратоміра), або ж дослідним шляхом. 

Серед основних способів, які застосовуються для розрахунку дебіту свердловини, можна навести такі. 

• За статичним рівнем води 

Вимірюється відстань від дзеркала води в стані спокою (насос не працює). Для вимірювання можна використовувати мотузку з вантажем на кінці. Після того як вантаж опустився в воду, по довжині троса можна визначити статичний рівень води.

• За динамічним рівнем води 

Визначається після того, як у дію приведено насос. Під час роботи пристрою відбувається зниження рівня води, який встановлюється на певній позначці. Цей рівень називається динамічним. Якщо в процесі роботи насосного обладнання динамічний рівень залишається незмінним, це свідчить про те, що в свердловину прибуває така кількість води, яка з неї відкачується. 

Це дозволяє стверджувати, що продуктивність водозабору дорівнює продуктивності насоса (показник можна подивитися в паспорті обладнання). Якщо дебіт вашої свердловини нижче продуктивності насоса, динамічний рівень буде постійно знижуватися, поки вода не вичерпається зовсім. Якщо різниця між статичним і динамічним рівнем – не більше 1 метра, це свідчить про високу продуктивність джерела, яка, як видно, перевищує потужність встановленого насосного обладнання. 

• Об’ємним способом 

Необхідно мати більш потужний насос та мірну ємність відомого об’єму (наприклад автоцистерна). Насос ставиться на дно джерела, після чого проводиться повна відкачка води з свердловини. Після цього засікається час до відновлення рівня води. 

Знаючи обсяг відкачаної води і час відновлення, можна розрахувати дебіт. Для цього варто поділити величину обсягу води (в автоцистерні) на час відновлення її рівня. 

Якщо ж джерела взагалі не існує, то необхідно звернутися по висновок до органу територіального геологічного управління. Часто у подібних випадках бурять дослідницьку свердловину, яка у разі наявності води з необхідною продуктивністю перетворюється на експлуатаційну

← Назад    Далі →