І.14. Улаштування індивідуальних підключень до системи водопостачання

Важливо


Питання, чи робити вводи води у будинок, чи мати кран лише на подвір’ї, вирішує господар.
Утім, після завершення будівництва підвідних та вуличних мереж близько половини домогосподарств вирішують робити вводи одразу в будинок.
Це дає можливість поступово покращити побутові умови: облаштувати зливний туалет, душ/ванну, встановити пральну машину-автомат, забезпечити необхідний тиск води для її підігріву в колонці тощо.
Кількість домогосподарств із внутрішньобудинковим вводом має тенденцію до поступового збільшення. Приблизно через один-два роки частка таких домогосподарств зростає до трьох чвертей.


Водопровідний ввід повинен забезпечувати подачу води в систему водопостачання будинку при мінімальних затратах на монтаж та експлуатацію. Він складається з пристрою для приєднання до зовнішньої мережі, самого трубопроводу, водомірного вузла, відключаючих засувок.
Глибину закладення труб, рахуючи до низу, призначають відповідно до умов глибини промерзання ґрунтів. Мінімальна глибина складає 0,7 м до верху труби, її призначають відповідно до умов захисту трубопроводу від механічних пошкоджень наземним транспортом.
На приєднання абонентів до мереж водопостачання водопостачальна організація повинна видавати технічні умови (дозволи).
У технічних умовах (дозволах) повинні бути вказані термін їх дії, місце приєднання до систем водопостачання, спеціальні технічні вимоги до устроїв і споруд для приєднання. Крім того, тут наводять такі дані:
а) показники гарантованого вільного тиску у місці приєднання;
б) дані щодо дозволеного відбору об’єму питної води і режиму водоспоживання (відпуску);
в) вимоги щодо встановлення засобів виміру питної води і влаштування вузла обліку;
г) перелік заходів, які забезпечують дотримання умов пожежної безпеки і подачу розрахункових об’ємів питної води на пожежогасіння;
ґ) перелік заходів із раціонального використання питної води.
Для водопостачання об’єкта, як правило, передбачено влаштування одного водопровідного вводу.
Для підвищення точності показів до і після лічильника повинні бути влаштовані прямі ділянки трубопроводів завдовжки не менше 0,2 м, при діаметрі лічильника 15-40 мм, і довжиною 0,71 м при більшому діаметрі. Типову конструкцію вузла підключення (вузла обліку) наведено на Рис. 45.

1 – лічильник води;
2 – запірний вентіль;
3 – сітчастий фільтр;
4 – спускний вентиль;
5 – трьохходовий кран;
6 – бобишка;
7– манометр;
8 – муфта;
9 – зворотній клапан

Рис. 45. Типова конструкція вузла підключення (водомірного вузла)

Улаштування водопровідного вводу з водомірним вузлом у колодязі дозволяє завести воду на ділянку, навіть якщо на ній ще немає будівель (Рис. 46). Споживач може почергово під’єднувати додаткові об’єкти. Крім того, наявність у колодязі відключаючих засувок дозволяє виконати швидке відключення системи водопостачання будинку (в випадку аварії).

Рис. 46. Приклади влаштування вузлів вводу в колодязі

Характеристику та параметри доцільності влаштування вузлів вводу різного типу наведено у таблиці:


Характеристика вузла вводу  Умови влаштування   Характеристики   Переваги/Недоліки  
     Вузол вводу безпосередньо в будинок       Місце встановлення водолічильника повинно мати зручний та легкий доступ для огляду, надійну гідроізоляцію, температуру не нижче +4°С, пристосування для приєднання шланга з метою промивання вводу та водомірного вузла      Використовується для обліку об’єму отриманої питної води. Лічильник купує та встановлює споживач. Він також відповідає за цілісність та збереження водолічильників, пломб і з’єднань водолічильника, запірної арматури, манометра та іншого обладнання водомірного вузла незалежно від місця його знаходження      • Використовується при облаштуванні капітальних, багатоквартирних та багатоповерхових будинків, де передбачено значне водоспоживання
• Більші діаметри ввідних труб та типорозмір лічильника
• Вища ціна 
     Вузол вводу і водорозбірний кран на подвір’ї       Конструкцію камери чи колодязя та водорозбірного крана абонент узгоджує з водопостачальною організацією      Матеріал ввідної труби – поліетилен. З’єднання – за допомогою компресійних фітингів. Вузол вводу і водорозбірний кран на зимовий період обов’язково утеплюють       • Використовується при облаштуванні невеликих будинків, де передбачено незначне водоспоживання
• Менші діаметри ввідних труб та типорозмір лічильника
• Нижча ціна
• Менші витрати за спожиту воду
               

← Назад    Далі →

Завантажити посібник "СІЛЬСЬКЕ ПИТНЕ ВОДОПОСТАЧАННЯ: ВІД ІДЕЇ – ДО РЕАЛІЗАЦІЇ. Як створити централізовану систему водопостачання децентралізованим способом" в один клік.