І.13. Прилади обліку води

Згідно з Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» облік у сфері питної води та питного водопостачання здійснюють підприємства питного водопостачання – надавачі послуг, незалежно від форми власності. Підприємства повинні вести облік якості та кількості питної води, безстроково зберігати первинні дані й надавати їх безплатно.

Облік у сфері питного водопостачання підприємства питного водопостачання та споживачі ведуть за допомогою технічних засобів, внесених до державного реєстру засобів вимірювальної техніки. Якщо таких технічних засобів немає, облік питної води тимчасово ведуть розрахунковим методом згідно із встановленими нормами.
Усі системи водопостачання мають бути обладнані пристроями для вимірювання кількості води. На водозабірних спорудах встановлюють лічильники води або витратоміри, сертифіковані як прилади комерційного обліку. Об’єкти бюджетної сфери та промислові підприємства потрібно забезпечувати лічильниками води насамперед.
Оскільки тепер у будинках масово встановлюють індивідуальні лічильники, експлуатаційні організації повинні надавати абонентам допомогу в придбанні, монтажі та знятті показань із приладів обліку води і контролі за цими приладами. Найдешевшими приладами для вимірювання витрат води є механічні водоміри (крильчасті або турбінні). Завдяки таким приладам, попри те що нарівні з перевагами вони мають і певні вади, все ж можна налагодити ведення обліку води.
Лічильники крильчасті, з діаметром умовного проходу від 15 до 40 мм, та турбінні, з діаметром від 50 до 250 мм, можна використовувати для вимірювання витрат води в трубах, де тиск не перевищує 16 атмосфер. Пристрої мають лічильний механізм, який фіксує витрати води в м3 та в частках м3 (0,1; 0,01; 0,001; 0,0001).

Згідно з паспортними даними похибка вимірювання в таких лічильниках не перевищує:
•2% – у діапазоні витрат від перехідних до найбільших;
•5% – у діапазоні витрат від мінімальних до перехідних. Схему водомірного вузла наведено на Рис. 44.

1 – вентиль;
2 – механічний фільтр;
3 – лічильник;
4 – зворотний клапан

Рис. 44. Cхема водомірного вузла

Встановивши лічильники води у квартирах багатоповерхових будинків і будинкові лічильники, можна домогтися зменшення втрат та ощадливішого споживання води.
Основна технічна характеристика лічильника (тривалість його роботи при максимальних витратах), яку зазначено в технічному паспорті приладу, повинна відповідати режиму водоспоживання.
сі засоби обліку підлягають періодичній повірці відповідно до законодавства. Задовільні результати перевірки підтверджують свідоцтвом про перевірку або записом із відбитком перевірного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовують (накладають відбиток перевірного тавра) в тих місцях, які визначено в експлуатаційній документації. Лічильники води потрібно встановлювати у місці, зручному для зняття показань та обслуговування, у приміщенні зі штучним або природним освітленням і температурою повітря не нижчою 5°С. Ведення обліку споживання дає змогу скоротити використання води на 15-30% і, як наслідок, зменшити видатки на утримання систем водопостачання.
Існують також інші способи ощадливіше споживати воду, наприклад, установлення лімітів водокористування. Тоді за воду, спожиту поза лімітом, потрібно сплачувати за вищими тарифами.
← Назад    Далі →