І.12. Протипожежні заходи

За способом подачі води водопроводи для гасіння пожежі можуть бути такими:
• із подачею води з водопровідної мережі через гідранти низького тиску;
• із подачею води безпосередньо з протипожежних резервуарів або природних водоймищ.


В обох випадках належний тиск підтримують за допомогою пожежних автомашин або мотопомп.
Варто зазначити, що на практиці повноцінне дотримання стандартів щодо облаштування водопроводів для реалізації протипожежних заходів на об’єктах водопостачання дуже затратне. Так, діаметр труб водопроводу, об’єднаного з протипожежним, у міських поселеннях і на виробничих об’єктах повинен бути не менше 100 мм, у сільських населених пунктах – не менше 90 мм. Відповідно до стандарту відстань між гідрантами в господарсько-протипожежному водопроводі не може перевищувати 150 м. Проте така вимога здійснює істотне навантаження на кошторис проекту, фактично унеможливлюючи його реалізацію за розумні кошти.
Тому на практиці утворився своєрідний компроміс. У більшості сіл, а надто там, де водопровідні мережі прокладено порівняно недавно, зазвичай встановлено лише декілька пожежних гідрантів: безпосередньо біля свердловини, біля шкільних закладів, громадських споруд і т. ін.).
На мережі водопроводу населених пунктів із кількістю жителів до 500 замість гідрантів допускається встановлювати стояки діаметром 80 мм із пожежними кранами. Це може також бути одним зі способів заощадження на вартості протипожежних заходів.

Крім того, корисними можуть бути такі заходи:
•створення додаткових джерел водопостачання: підготовка резервних артезіанських свердловин і під’єднання їх до загальної системи водопостачання, будівництво штучних (пожежних) водойм і резервуарів;
•кільцювання мереж, встановлення надійної запірної арматури та монтаж додаткових перемичок;
•забезпечення можливості роботи систем водопостачання, які мають водонапірні башти, в режимі, при якому вода подається споживачам, оминаючи водонапірні башти;
•пристосування водонапірних башт для забору води на випадок гасіння пожежі, для чого на подавальних трубах башт встановлюють спеціальні запірні вентилі та пожежні крани.
Для швидкого віднаходження пожежних вододжерел (гідрантів) у безпосередній близькості від них на будинках або спорудах встановлюють відповідні типові покажчики – об’ємні з підсвіткою, або плоскі з флуоресцентним або світловідбивним покриттям. Виконання цих та інших заходів сприятиме значному підвищенню стійкості функціонування систем водопостачання, а отже і готовності їх до роботи в екстремальних умовах.


← Назад    Далі →