ІІ.1.5. Попередній розрахунок витрат на утримання та обслуговування системи водопостачання й тарифу

На сьогодні рівень охоплення централізованим водопостачанням сільських населених пунктів низький. Тож можна припустити, що у більшості випадків системи водопостачання на селі будуть створюватися вперше або ж будуть пов’язані з істотним розширенням існуючих мереж. Це означає, що з виникненням питання про необхідність будівництва системи майже одночасно постане питання про те, а скільки ж буде коштувати вода потім. Зрозуміло, що майбутні витрати на утримання та обслуговування, а також на майбутні інвестиції мають покриватися із тарифу.

Чи можна порахувати тариф наперед? 

У принципі, це зробити можна. Принаймні у першому наближенні. Рекомендуємо скористатися методикою розрахунку тарифу, яку наведено у цьому Посібнику (див. Розділ ІІІ.2). Звичайно, можуть виникнути складнощі з визначенням обсягів витрат на утримання та обслуговування. Для попередньої оцінки тарифу цілком достатньо буде скористатися існуючим досвідом в інших громадах. Кількість задіяного персоналу, розмір оплати праці, питома вага вартості електроенергії на одиницю поданої води, вартість дозволів та досліджень якості води – усе це можна отримати в інших подібних громадах. Так само можна приблизно оцінити обсяг споживання води, взявши дані з громад із подібними умовами проживання та доступом до води.
Наявність орієнтовного розрахунку вартості води надалі допоможе при спілкуванні з громадою щодо майбутнього проекту. Витрат на підтримку системи не уникнути, і про це варто відверто говорити з громадою. Адже, створюючи систему водопостачання для задоволення власних потреб, громада в цілому і кожна сім’я окремо беруть відповідальність і за те, аби система утримувалася та обслуговувалася належним чином. А для цього необхідно буде сплачувати тарифи для покриття необхідних витрат.
← Назад    Далі →