І.6. Насоси та насосні станції

Відповідно до загальної схеми водопостачання в сільських населених пунктах можна використовувати насосні станції І та ІІ підйомів, а за деяких обставин – підвищувальні насосні станції.
Насосні станції І підйому доцільно влаштовувати для забору води з джерел або водоприймальних споруд, якщо рельєф місцевості не дає змоги забезпечити самопливне надходження води з водозабору.
Насосні станції ІІ підйому призначені для подачі води у водопровідну мережу з резервуарів чистої води.
Підвищувальні насосні станції варто встановлювати для підвищення тиску на окремих ділянках мережі (наприклад при зонуванні або подачі води в окремі багатоповерхові будинки), а також для внутрішнього пожежогасіння в деяких громадських і виробничих будівлях.
Проектуючи спорудження насосних станцій або обладнання гідропневматичних установок, потрібно пам’ятати, що, зокрема, такі їхні показники, як надійність, кількість робочих та резервних агрегатів, мають відповідати вимогам ВБН (пп. 8.7-8.8). За показником надійності дії насосні станції І та ІІ підйомів належать до ІІ або ІІІ категорії. В насосних станціях ІІ та ІІІ категорій допускають встановлення одного робочого та одного резервного насоса.
Продуктивність насосів І підйому визначають для доби найбільшого водоспоживання, виходячи з рівномірної роботи протягом доби або частини доби, беручи до уваги витрати води на відновлення пожежного запасу та потреби очисних споруд, а також систему водопостачання загалом.
Продуктивність насосів ІІ підйому належить визначати на підставі графіка водоспоживання та прийнятої схеми водопостачання (з водонапірною баштою або без неї).

Вибір типу та конструкції насосів

У системах водопостачання використовують відцентрові насоси таких типів:


Тип насосів   Умови влаштування   Характеристики   Переваги/Недоліки 
Глибинні насоси (насоси типу ЕЦВ)  Використовуються для улаштування свердловин 
Тип глибинного насоса свердловини та електродвигуна до нього вибирають з огляду на характер, глибину, дебіт свердловини та висоту піднімання води.
Подачу насоса визначають за максимальними годинними витратами 
Насоси типу ЕЦВ належать до відцентрових багатоступеневих насосів. Робочі органи насоса виготовлено з матеріалів, стійких до корозії. Електронасосний агрегат типу ЕЦВ складається з відцентрового насоса, занурювального електродвигуна, струмопровідного кабелю. •Широка номенклатура насосів
•Висока надійність •Ремонтна спроможність •Невисока ціна 
Консольні насоси (насоси типу «К»)  Використовуються для підвищувальних насосних станцій
Найпоширеніший тип невеликих відцентрових насосів, використовуваних у системах сільськогосподарського водопостачання 
Відцентровий, горизонтальний, консольний, з сальниковим ущільненням вала, призначений для перекачування води. Матеріал основних частин – сірий чавун   •Широка номенклатура насосів
•Висока надійність
•Ремонтна спроможність •Невисока ціна •Використовуються для не високих продуктивностей (до 200 м3/год.) 
        Горизонтальні насоси двостороннього входу (насоси типу «Д»)  Використовуються для улаштування підвищувальних насосних станцій, у системах водопостачання більших сіл (селищ) та міст  Насоси мають корпус з осьовим горизонтальним роз’ємом. Робоче колесо двостороннього входу. Ущільнення вала сальникове. Комплектувальний електродвигун з’єднується з насосом пружною пальцевою муфтою.  •Висока надійність •Ремонтна спроможність •Вища ціна •Використовуються для більших продуктивностей. (понад 200 м3/год.)

Глибинні насоси монтуються у свердловині на водопідйомних трубах. У насосній станції встановлюється водомір, запірна та регулююча арматура. Розміщення електротехнічного та контрольно-вимірювального обладнання можливе як у середині насосної станції, так і у наземній споруді, розміщеній поряд із свердловиною або над нею. Колодязь має бути герметичним, підтримуватись у чистоті та порядку. Обов’язково повинна бути передбачена у камері насосної станції природна вентиляція, що дає можливість утримувати її сухою.
Доступ сторонніх осіб до свердловини заборонено.
Нижче наведено приклади влаштування колодязів та павільйонів над свердловинами з установленою арматурою та лічильниками води (Рис. 7, 8).

Рис. 7. Улаштування колодязя над свердловиною (герметичний оголовок, засувка, фільтр, лічильник на воду); с. Гущинці, Калинівський район, Вінницька область

Рис. 8. Улаштування павільйону над свердловиною (герметичний оголовок, засувки, лічильник води, пожежний кран, пожежні шланги, кран для відбору проб води); с. Суворівське, Тульчинський район, Вінницька область

Наземні павільйони насосних станцій. Будівлі для розташування електротехнічного та контрольновимірювального обладнання

Наземні павільйони, які за призначенням можуть використовуватись як будівлі над свердловиною для розташування електротехнічного обладнання, складування інвентарю та інструменту, невеликий офіс для оператора водопостачання, допускається будувати як капітальними, так і збірними із полегшених конструкцій.

Капітальні будівлі

Будівельні конструкції капітальної будівлі:

•фундаменти – стрічкові з бутобетону або стовпчасті з монолітного бетону;
•стіни павільйону цегляні в півтори чи дві цегли.

Зовнішнє оздоблення капітальної будівлі приймають у двох варіантах:
•варіант 1 – мурування із розшиванням швів (Рис. 9);
•варіант 2 – штукатурення та фарбування, особливо коли стіни споруджено із ракушнякового каменю (Рис. 10).

Рис. 9. Приклад зовнішнього оздоблення капітальної будівлі муруванням із розшиванням швів

Рис. 10. Приклад зовнішнього оздоблення капітальної будівлі штукатуренням та фарбуванням

Внутрішня поверхня стін також оштукатурюється та фарбується (Рис. 11).
Перекриття монолітне, залізобетонне або по дерев’яних балках.
Покрівля виконується по дерев’яних конструкціях із азбестоцементних листів, руберойдом чи із листової сталі.
Підлога цементна по бетонній підготовці або дощата.

Рис. 11. Приклад внутрішнього оздоблення стін штукатуренням та фарбуванням

У разі розміщення оголовка свердловини у середині будівлі монтаж і демонтаж обладнання станції здійснюється через люк у перекритті за допомогою автокрана або талів, що встановлюються безпосередньо над люком (Рис. 12).

Рис. 12. Приклад улаштування таля над будівлею

Рис. 13. Улаштування робочого кабінету всередині будівлі

Металевий павільйон

Металевий павільйон модульного типу складається з міцного каркасу, який обшивається профнастилом (Рис. 14). Із середини модуль має бути належним чином утеплений. Залежно від функціонального призначення виконується внутрішнє оздоблення (Рис. 15). Перевагою такої споруди є відносно невелика вартість виготовлення, вона доставляється у зібраному вигляді та встановлюється на попередньо підготовлену площадку. У разі проведення будь-яких ремонтних робіт на території модуль тимчасово можна перемістити в інше місце.

Рис. 14. Металевий павільйон

Рис. 15. Розміщення арматури всередині металевого павільйону (внутрішнє оздоблення у процесі виконання)


← Назад    Далі →